ABC - Gjør noe aktivt, sammen og meningsfullt
23. sep. 2026
2026 - Fremtidens folkehelse - for alle, med alle
Arrangører: Fylkesnettverket i ABC, Helsedirektoratet, Nav, Napha og HUNT/NTNU
Om konferansen
Forkonferansen «ABC – Gjør noe aktivt, sammen og meningsfullt» har som mål å spre kunnskap og skape engasjement rundt ABC-kampanjen i Norge, samt vise bredden og anvendeligheten i ABC-rammeverket. Konferansen er relevant for både offentlige og frivillige aktører, i tillegg til arbeidslivet.
Den nasjonale folkehelsekampanjen ABC for god psykisk helse har nå pågått i ett år og har allerede spredt seg til hele landet. På konferansen lar vi oss inspirere av erfaringer og historier fra aktører som har kommet godt i gang med arbeidet.
ABC-modellen bygger på en partnerskapstankegang, der ulike miljøer og sektorer samarbeider for å nå bredt ut i befolkningen. På konferansen vil du få høre gode eksempler på hvordan ABC-rammeverket kan tas i bruk i ulike sektorer, samt få tips og inspirasjon til hvordan din organisasjon kan komme i gang.
For å lykkes med å fremme psykisk helse i hele befolkningen arbeider kampanjen etter en toveis strategi – «høre og gjøre».
Den ene delen handler om folkeopplysning: å spre budskapene slik at befolkningen styrker sin helsekompetanse om psykisk helse. Den andre delen handler om praksis: å stimulere til helsefremmende aktiviteter, inkludere flere i fellesskap og legge til rette for arenaer der mennesker kan være aktive, knytte relasjoner og delta i meningsfulle aktiviteter.
Sammen vil vi diskutere muligheter, ideer og problemstillinger knyttet til både «høre» og «gjøre», samtidig som du får innblikk i forskning på ABC – både nasjonalt og internasjonalt.
Et mer utfyllende program publiseres i slutten av mars.
Pris: 300,-
Dekker kurs, pausemat og varm lunsj